• +48 791 365 651
 • klub@zdrowieznatury.suwalki.pl
 • Suwałki, ul. Noniewicza 44A/4
CZYTELNIA
Odpowiedzi na pytania: Gorączka u dzieci

Odpowiedzi na pytania: Gorączka u dzieci

Pani Anna R.: Mój pięcioletni syn często się przeziębia i choruje, bardzo często towarzyszy temu także gorączka, nawet do 39°C. Co ma robić? Czy mam zbijać temperaturę, jakimiś farmaceutykami? Czy powinnam zastosować może coś naturalnego? Zdania na ten temat są podzielone…

Gorączka to naturalny proces obronny naszego organizmu i jednocześnie najcudowniejszy mechanizm samouzdrawiający. Nasz organizm jest wyposażony w wiele podobnego typu mechanizmów obronno-uzdrawiających, za które powinniśmy podziękować naszemu Stwórcy.

Tak naprawdę to powinna Pani cieszyć się (być wdzięczna naturze), że układ odpornościowy Pani syna działa poprawnie i nie zatracił naturalnych procesów obronnych. Domyślam się, że do tej pory nie aplikowała Pani dziecku za często antybiotyków i innych wątpliwej skuteczności preparatów. Ogromna rzesza dzieci nie ma tego szczęścia… a winę za to pownoszą – nie kto inny, jak ich rodzice.

Podniesienie temperatury ciała nawet o 1,5°C powoduje niszczenie większości drobnoustrojów odpowiedzialnych za tworzenie się chorób. Z tego właśnie powodu ”zbijanie” temperatury jest działaniem antyzdrowotnym i można go porównać do sabotażu na polu bitwy, gdzie przez wprowadzenie w błąd dowództwa, artyleria ostrzeliwuje własnych komandosów, wysłanych na tajną misją.

Moja wiedza i zdobyte z biegiem lat doświadczenie potwierdza teorię, że jeśli gorączka nie przekracza 39,5°C nie należy w nią ingerować. Oczywiście nie można zapomnieć o nawodnieniu organizmu. Należy zadbać, aby dziecko mogło co kilkanaście minut popijać sobie czysta wodę, dobrze dodać do niej trochę miodu i szczyptę soki kamiennej (kłodawska, himalajska). Dodatkowo bardzo poprawnym jest dodanie do wody witaminy C. Generalnie szeroko pojęta suplementacja jest tu wskazana.

W przypadku gdy dziecko skarży się na ból głowy, lub temperatura podnosi się powyżej 39,5° należy zaingerować robiąc zimne okłady na czoło. Najlepiej nadaje się do tego lniana ścierka. Moczymy ją w zimnej wodzie z dodatkiem soli (1 łyżka stołowa na litr wody), składamy i odciskamy z nadmiaru wody. Po ogrzaniu okładu od temperatury głowy dziecka, czynność powtarzamy. Takie kompresy stosujemy aż do spadku temperatury poniżej 39°C.

W takich przypadkach możemy także zastosować bursztynową nalewkę. Kilka razy dziennie należy smarować nią miejsca gdzie badamy puls (miejsca na szyj i nadgarstkach), skronie i zagłębienia pod uszami.

Aby wspomóc leczenie należy podawać naturalne napary ziołowe. Świetnie sprawdza się także rosół z wiejskiej kury.

Dobrą praktyką jest zakładanie dziecku na noc białych bawełnianych skarpet nawilżonych octem. Zamiennie co drugą noc można także stosować drobno posiekaną cebulę wkładaną do bawełnianych skarpet.

Należy podawać także dziecku zioła napotne:

Mieszanka 1:

 • owoc bzu czarnego 50 g.
 • owoc berberysu 50 g.
 • kwiat lipowy 50 g.

Do termosu wsypać 2 łyżki stołowe mieszanki, zalać wszystko 2,5 szklankami wrzątku, termos szczelnie zamknąć, pozostawić na 1 godzinę. Pić po pól szklanki gorącego naparu rano i w południe, wieczorem przed snem wypić całą szklankę. Aby spotęgować dzianie naparu dobrze jest przed użyciem dodać kieliszek naturalnego soku z malin (domowej roboty).

Mieszanka 2:

 • kwiat lipowy 25 g.
 • ziele ogórecznika 50 g.
 • ziele fiołka trójbarwnego 25 g.

Przygotować tak samo, jak mieszankę 1.

Jest wiele dobrych mikstur działających na przeziębienie i grypę, dla przykładu podam jeszcze jedna:

 • 2 łyżki lipowego kwiatu
 • 3 łyżki suszonych kwiatów dziewanny
 • 3 łyżki kwiatów bzu czarnego
 • 3 łyżki rozdrobnionych gałązek wierzby wraz z liśćmi

Wszystko należy zalać dwiema szklankami syropu z malin i gotować na małym ogniu przez 3 minuty. Całość pozostawić pod przykryciem do ostygnięcia. Po ostygnięciu ponownie lekko podgrzać i całą zawartość przecedzić (wycisnąć) przez bawełnianą ścierkę, przelać do szklanej butelki.

Taki syrop podajemy małą łyżeczką kilka razy dziennie. Działa wyśmienicie na wszystkie infekcje połączone z kaszlem, gorączką, bólem mięśni i łamaniem w kościach. Oczywiście nie jest to tylko mikstura dla dzieci, dla dorosłych także sprawdzi się wyśmienicie.

 

Można także skorzystać z bardzo skutecznej suplementacji preparatem SunVital firmy Diety DuoLife.

 

 

 

 

Views: 76

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *