• +48 791 365 651
  • klub@zdrowieznatury.suwalki.pl
  • Suwałki, ul. Noniewicza 44A/4
CZYTELNIA
Monsanto (Randap) odpowiedzialna za choroby nowotworowe

Monsanto (Randap) odpowiedzialna za choroby nowotworowe

Kalifornijski Sąd 10 sierpnia 2018 roku uznał firmę Monsanto za odpowiedzialną w procesie wytoczonym przez mężczyznę, który zarzucił chwastobójcom firmy, w tym Roundup, spowodował raka i nakazał firmie zapłacić 289 milionów dolarów odszkodowania.

Sprawa szkolnego dozorcy Dewayne Johnsona była pierwszym procesem, w którym stwierdzono, że glifosat powoduje raka. Monsanto, której właścicielem jest Bayer AG ma do czynienia z ponad 5000 podobnych procesów sądowych w Stanach Zjednoczonych.

Sąd Kalifornijski w San Francisco zastanawiał się przez trzy dni, po czym stwierdziło, że Monsanto nie ostrzegł Johnsona i innych konsumentów przed ryzykiem raka, jakie stwarzają zabójcy chwastów. Przyznał 39 milionów dolarów odszkodowania i 250 milionów dolarów odszkodowań karnych.

Monsanto zaprzecza, że ​​glifosat, najczęściej stosowany herbicyd na świecie, powoduje raka i twierdzi, że dziesięciolecia badań naukowych wykazały, że substancja chemiczna jest bezpieczna dla ludzi.

Sprawa Johnsona, została złożona w 2016 r., ale została przyspieszona do rozprawy ze względu na ciężkość jego chłoniaka nieziarniczego, raka układu limfatycznego, który, jak twierdzi, został spowodowany przez Roundup i Ranger Pro, kolejny herbicyd glifosatowy Monsanto. Lekarze Johnsona powiedzieli, że jest mało prawdopodobne, aby przeżył po 2020 roku.

Brent Wisner, prawnik Johnson, w oświadczeniu powiedział, że po raz pierwszy przysięgli zobaczyli wewnętrzne dokumenty firmy „udowadniające, że Monsanto od dziesięcioleci wie, że glifosat, a konkretnie Roundup, może powodować raka”. Wezwał Monsanto, by „położył nacisk na bezpieczeństwo konsumentów ponad zyski ”.

W trakcie czterotygodniowego procesu przysięgli usłyszeli zeznania epidemiologów, lekarzy i badaczy zdrowia publicznego, którzy nie zgodzili się jednogłośnie co do tego, czy glifosat może powodować raka. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska we wrześniu 2017 r. zakończyła trwającą dekady ocenę ryzyka związanego z glifosatem i stwierdziła, że ​​substancja chemiczna nie jest prawdopodobnie rakotwórcza dla ludzi, ale Światowej Organizacji Zdrowia w roku 2015 sklasyfikowało glifosat jako „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”.

 

 

 

Views: 16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *