• +48 791 365 651
 • klub@zdrowieznatury.suwalki.pl
 • Suwałki, ul. Noniewicza 44A/4
EDUKACJA
Kuracja na oczyszczenie wątroby

Kuracja na oczyszczenie wątroby

Kuracja trwa 2 dni.
Nie wolno przekraczać czasu trwania kuracji ani zwiększać podanych dawek.
Przerwy między kolejnymi kuracjami oczyszczania wątroby powinny wynosić od 2 do 5 tygodni.
Przed pierwszym oczyszczeniem wątroby wskazane jest oczyszczenie jelit.

Oczyszczania wątroby nie mogą przeprowadzać:

 1. Osoby przeziębione lub chore na grypę.
 2. Osoby, u których stwierdzono torbiele lub guzy na wątrobie
 3. Kobiety w okresie miesiączkowania lub w ciąży oraz matki karmiące.
 4. Dzieci poniżej 12 roku życia. Osoby w wieku 12–18 lat powinny przyjmować 3/4 porcji przeznaczonej dla dorosłych.

Osoby cierpiące na niewydolność krążenia, choroby nerek czy problemy z sercem powinny przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Uwaga palacze: Nikotyna osłabia efekty kuracji, dlatego warto wstrzymać się od palenia w czasie jej trwania (2 dni).

Oczyszczanie wątroby należy powtarzać wielokrotnie, aż w trzech następujących po sobie kuracjach nie będzie kamieni żółciowych (zielonych kuleczek).

Samooczyszczanie wątroby trwa do 5 tygodni po zakończeniu 2-dniowej kuracji. W tym okresie u niektórych osób mogą pojawić się: ogólne zmęczenie, ból gardła, objawy podobne do kataru lub kaszel. U chorych na egzemę lub łuszczycę możliwe jest przejściowe nasilenie się objawów. Zdarzają się również przypadki dyskomfortu psychicznego, wahania nastrojów, nadwrażliwość emocjonalna itp.
Co najmniej przez 2 tygodnie od zakończenia kuracji nie wolno przeprowadzać głodówki ani żadnych innych kuracji, aby nie osłabiać toczącego się procesu oczyszczania wątroby.

Składniki:

 • sól gorzka (siarczan magnezu, Magnesium Sulfuricum)
 • 1–2 czerwone grejpfruty – potrzebna ilość soku 1/2 szklanki (125 ml)
 • Ornityna – 10 kapsułek 250 mg lub 5 kapsułek 500 mg. Do kuracji potrzeba 2500 mg czystej Ornityny bez żadnych domieszek, np. skrobi ziemniaczanej itp.
 • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – pół szklanki (125 ml)
 • słomka do picia
 • półlitrowy słoik z pokrywką

.
Ilość soli gorzkiej potrzebnej do kuracji zależy od wagi ciała:

 • 70 g dla osób o wadze poniżej 70 kg
 • 80 g dla osób o wadze 70-80 kg
 • 90 g dla osób o wadze powyżej 80 kg

.
Oczyszczanie wątroby należy tak zaplanować, aby cały drugi dzień mógł być dniem odpoczynku. W trakcie 2 dni oczyszczania wątroby nie należy zażywać żadnych lekarstw, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne. Dzień przed rozpoczęciem kuracji należy przerwać zażywanie wszelkich mieszanek ziołowych oraz zaprzestać stosowania innych terapii.
Pierwszego dnia kuracji można przeprowadzić rano płukanie jelita grubego (lewatywę), ale nie jest to bezwzględnie konieczne.

Pierwszy dzień oczyszczania

Posiłki nie powinny zawierać tłuszczu i produktów mlecznych, by nie obciążać wątroby. Polecane produkty to: kasza, chleb, miód, dżem, gotowane jarzyny, pieczone ziemniaki. Oprócz tego należy wypić minimum 1,5 litr wody. Ostatni posiłek w tym dniu należy spożyć najpóźniej o godz. 12.00. Do godz. 15.00 wolno przyjmować tylko płyny.

Godzina 15.00: rozpuścić sól gorzką w 3 szklankach przegotowanej zimnej wody (razem 750 ml). Z tej ilości powstaną 4 porcje roztworu do picia po 3/4 szklanki (180 ml). Roztwór można schłodzić w lodówce i pić zimny.

Godzina 18.00: wypić pierwszą porcję rozpuszczonej soli gorzkiej, tj. 3/4 szklanki (180 ml). Po wypiciu można wypłukać usta czystą wodą.

Godzina 20.00: wypić drugą porcję (180 ml) rozpuszczonej soli. Przejść się po mieszkaniu lub krótko pogimnastykować, aby przyspieszyć oczyszczenie jelit pod wpływem działania roztworu soli.

Godzina 21.45: wlać 1 szklanki (125 ml) oliwy z oliwek do słoiczka z pokrywką.

Wycisnąć grejpfruty. Otrzymany sok przecedzić, tak by uzyskać 1 szklanki czystego soku. Sok wlać do oliwy z oliwek, zamknąć słoik i dokładnie wstrząsnąć.

Godzina 22.00: ponownie wstrząsnąć oliwę z sokiem grejpfrutowym. Połknąć 10 kapsułek Ornityny 250 mg (lub 5 kapsułek Ornityny 500 mg) i małymi łykami – najlepiej przez słomkę – popić zażyte kapsułki. Resztę roztworu ze słoika wypić w ten sam sposób w ciągu 5 do 15 min. Następnie położyć się na plecach z głową ułożoną wysoko na poduszce. Leżeć spokojnie, nie obciążając mięśni brzucha przez 20 min. Od tego zależy powodzenie całej kuracji. Czasami można wyczuć przesuwanie się kamieni w drogach żółciowych. Jest to zjawisko normalne i nie stanowi powodu do niepokoju.

Podczas procesu oczyszczania nie odczuwa się żadnego bólu, ponieważ sól gorzka rozszerza drogi żółciowe. Po 20 min. relaksu można zmieniać pozycję, układając się swobodnie do snu. Polecam jednak, aby głowa i tułów pozostały ułożone wysoko na poduszce.

Następnego dnia rano

Nie wcześniej niż o godz. 6.00 i nie później niż o godz. 9.00 wypić 3/4 szklanki (180 ml) rozpuszczonej soli (to już 3 porcja).

Dwie godziny później: wypić ostatnią, czwartą porcję rozpuszczonej soli. Po 2 godz. od wypicia ostatniej porcji soli należy – w celu uzupełnienia cukru w organizmie – wypić 1–2 szklanki świeżego soku z pomarańczy i marchwi w proporcji 1:1 lub czystego soku z winogron.

Po upływie co najmniej godziny można zjeść nieco winogron, bananów lub jedno awokado. Dla uzupełnienia flory bakteryjnej w jelitach dobrze jest wypić trochę jogurtu naturalnego, kwaśnego mleka, soku z kiszonej kapusty lub soku z kwaszonych ogórków. Po następnych dwóch godzinach można zacząć normalnie się odżywiać, unikając jednak początkowo tłustych potraw.

Możliwe reakcje na oczyszczanie

Od momentu wypicia pierwszej porcji soli gorzkiej i przez pozostały czas kuracji normalnym zjawiskiem jest luźny stolec. Drugiego dnia należy obserwować, czy w kale znajdują się różnej wielkości i kształtu zielone „kuleczki”. Ich obecność świadczy o pozbywaniu się przez organizm kamieni wątrobowych, bowiem jedynie żółć wątrobowa ma taki właśnie zielonkawy kolor.
Kuracja oczyszcza także drogi żółciowe z zalegającego w nich cholesterolu. Widać to wyraźnie, bo wypłukany cholesterol unosi się na wodzie w toalecie w postaci kożucha. Luźny stolec może się utrzymywać przez następne 2–3 dni. Po zakończeniu kuracji pierwszy poranny mocz może być mętny. Jest to zupełnie normalne, ponieważ organizm pozbywa się zanieczyszczeń.

Bezpośrednio po oczyszczeniu wątroby i przez kolejne 3 tygodnie polecam picie srebra koloidalnego, które wspomaga proces oczyszczania organizmu.

 

CYKL OCZYSZCZANIA WĄTROBY

Dzień pierwszy:

 • 7:00-12:00 – tylko lekkie posiłki i płyny. Należy unikać potraw tłustych, mięsa i wyrobów mlecznych.
 • 12:00-15:00 – tylko płyny
 • 15:00-18:00 – całkowity post
 • 18:00 – wypić pierwszą porcję rozpuszczonej soli gorzkiej
 • 20:00 – wypić druga porcję rozpuszczonej soli gorzkiej
 • 22:00 – wypić oliwę z oliwek z dodatkiem soku z grejpfruta. Zażyć Ornitynę. Udać się na spoczynek.

Dzień drugi:

 • 7:00 – wypić trzecią porcję rozpuszczonej soli gorzkiej
 • 9:00 – wypić czwartą (ostatnią) porcję rozpuszczonej soli gorzkiej
 • 11:00 wypić 1-2 szklanki świeżego soku z pomarańczy i marchwi w proporcji 1:1 lub sok z winogron. Odpoczywać
 • 12:00-13:00 – Można zjeść trochę winogron, bananów lub jedno awokado. Dobrze jest także wypić trochę jogurtu naturalnego, kwaśnego mleka, soku z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków, aby uzupełnić florę bakteryjną w jelitach
 • 15:00 – można zacząć przyjmować normalne pożywienie, unikać jednak początkowo tłuszczów.