• +48 791 365 651
 • klub@zdrowieznatury.suwalki.pl
 • Suwałki, ul. Noniewicza 44A/4
CZYTELNIA
Chroniczny ból nóg – jak sobie z nim poradzić?

Chroniczny ból nóg – jak sobie z nim poradzić?

U ludzi dorosłych ból nóg zazwyczaj związany jest z kumulacją kadmu lub talu. Kadm dostaje się do wody kranowej m.in. ze skorodowanych rur ocynkowanych, prawdopodobnie jako zanieczyszczenie cynku użytego do galwanizacji.
Jeśli posiadasz miedzianą instalację wodociągową, a mimo to wykryjesz kadm, gdzieś musi znajdować się krótki odcinek starej rury ocynkowanej. Trzeba ją odnaleźć sprawdzając wszystkie ujścia wody.
Kadm powoduje skurcz naczyń krwionośnych. Stan ten pogłębia się poprzez palenie papierosów, dlatego czasami nosi nazwę „nogi palacza”. Jednak wyjątkowa bolesność nóg wynika najczęściej z przewlekłego zatrucia talem. Istotne jest, aby dokładnie uświadomić sobie, jak bardzo toksyczny jest tal.
Gdzie można natknąć się na tal? W naszych własnych ustach, bo rtęć w starych plombach dentystycznych często skażona jest talem! Najlepiej niezwłocznie wymienić takie plomby na wypełnienia kompozytowe. Tal ma jeszcze inne źródło: jego cząstki migrują do organizmu poprzez waciki kosmetyczne, bandaże, wykałaczki, nicie dentystyczne, gazę opatrunkową, pieluszki, tampony i papierowe ręczniki, które sterylizuje się chlorkiem rtęci zanieczyszczonym talem.

 • Do fiolek z witaminami używaj poliestrowych wkładek dystansowych zamiast wacików.
 • Na pieluchy i podpaski nakładaj chusteczki higieniczne.
 • Zamiast bandaża używaj chusteczek higienicznych i taśmy klejącej.

Jeśli masz tal w białych ciałkach krwi, a nie używałeś wcześniej w ciągu dnia wykałaczek, nici dentystycznych itp., oznacza to, że pochodzi on z plomb. W tej sytuacji najważniejsze jest pozbycie się amalgamatu, i to u dentysty, który nie będzie wahał się wiercić obszernie i głęboko, żeby nie zostawić ani drobinki starego wypełnienia. Nie da się skutecznie wyleczyć bólu nóg bez uprzedniego usunięcia talu.

Ból nóg – etapy kuracji

 1. Rzuć palenie.
 2. Napraw domową instalację wodociągową.
 3. Wykonaj program oczyszczenia zębów i usuń za pomocą EDTA tal i rtęć, które dostały się do tkanek. Znajdź odpowiedniego lekarza – twój kręgarz może ci w tym pomóc. Ostatecznie, zastosuj kwas liponowy (tioktanowy) 100 mg, (dwie dawki trzy razy na dzień) i witaminę C (5 g lub l łyżeczkę) codziennie przez miesiąc.
 4. Zażywaj tlenek magnezu, 300 mg dwa razy na dzień.
 5. Stosuj kwas nikotynowy (niacynę) w ilościach, które toleruje twój organizm – spróbuj stosować 50 mg do każdego posiłku.
 6. Zastosuj dietę redukującą fosforany i pij mleko (pasteryzowane).
 7. Wykonaj ziołowy program oczyszczania nerek, a po nim oczyszczanie wątroby.
 8. Skorzystaj z elektronicznego oczyszczania patogenów co drugi dzień. Jeżeli nie da to żadnych efektów, problem stanowią same skurcze. Jednak, jeśli odczujesz ulgę, nawet krótkotrwałą, widocznie coś zlikwidowałeś – gdzieś musiało być źródło infekcji. Skoncentruj wysiłki na utrzymaniu dobrego stanu uzębienia i odpowiedniej diety.

 

Anna lat 30 – cierpiała na bolesne zmęczenie nóg i ostre, trzydniowe bóle głowy. Miewała też kłujące bóle tylnej strony ud. Po wykryciu talu i rtęci w nerkach wykonała oczyszczanie nerek i wymieniła plomby dentystyczne. Przez rok czuła się dobrze, lecz po tym okresie wystąpiły objawy zmęczenia i ociężałości nóg z kłującym bólem przedniej strony ud. Jej kręgarz zasugerował, że to pozostałości skażenia rtęciowego. Faktycznie, jej organizm był skażony ołowiem, rtęcią i talem, lecz dentysta nie mógł wykryć żadnych pozostałości metalu w jamie ustnej. Wyczyszczono jej trzy zębodoły; zastosowano kwas liponowy; zlikwidowano elektronicznie osiem szczepów bakterii i wirusów. Objawy wreszcie ustąpiły. Test wykazał obecność talu w czterech zębach, ale nie były to kumulacje dostatecznie duże, aby mogło je pokazać zdjęcie rentgenowskie.

Krzysztof lat 43 – był żywym obrazem bólu: ramion, łokci, barków, nadgarstków, dłoni, klatki piersiowej, krzyża, nóg, kolan i stóp. Leczenie rozpoczęto od kuracji ziołowej, która złagodziła kilka dolegliwości. Wymienił skażoną kadmem instalację wodociągową na plastikową, jednak w dalszym ciągu jego organizm zawierał kadm i tal, co rzucało podejrzenie na liczne stare wypełnienia zębów. Plomby zostały wymienione a zębodoły oczyszczone. Zastosowano elektroniczne usunięcie bakterii beta Streptococcus, Pseudomonas, Troglodytella i gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), które rezydowały pod jednym z zębów.

Wiktor lat 16 – z powodu bólu w kolanie nie mógł kontynuować gry w piłkę szkolnej drużynie. Kłopoty z kolanem zaczęły się od „wirusa” i wysokiej gorączki dwa lata wcześniej. Wykryto u niego kryształy cysteinowe w nerkach oraz cztery pasożyty: Cryptocotyl, ludzką motylicę wątrobową, cystę Echinococcus granulo sus i Echinostomum revolutum w białych ciałkach krwi. Zalecono ziołową kurację na nerki zakończona programem przeciwpasożytniczym. Po pięciu miesiącach kolano było zdrowe.

Dorota lat 45 – cierpiała na ból nóg, kolan oraz stóp, które dodatkowo były opuchnięte i swędziały. Zaatakował ją pasożyt Trichuris (psia włosogłówka). Występowały u niej też stadia rozwojowe tasiemca (Taenia písíformis) oraz przywry w jelitach. Leczenie zaczęto od ziół na nerki, po czym zastosowano kurację odrobaczającą. Pacjentka przestała używać produktów zawierających cynk (dezodorant) i bar (szminka). Unikała wdychania spalin samochodowych (wiedziała, że jest uczulona na spaliny). W ciągu miesiąca ból i swędzenie ustąpiły. Pozostała tylko niewielka opuchlizna.

Stefania lat 80 – miała tak spuchnięte, „słoniowate” nogi, że praktycznie nie mogła założyć pończoch. Stosowała leki moczopędne przepisane przez lekarza. Obniżały one ciśnienie krwi, lecz powodowały obfite wydalanie wody, co z kolei podniosło jej ogólną toksyczność (poziom BUN6 we krwi), objawiającą się stałym złym samopoczuciem. Pacjentka piła jednak dość dużo wody, ograniczyła spożycie soli, nie używała kofeiny, nie miała żadnych nałogów. Musiała nosić wkładki na wypadek nietrzymania moczu. Stwierdzono u niej zatrucie kadmem i ołowiem, których obecność spowodowała nagromadzenie się licznych kamieni nerkowych. Metale te zawierała woda kranowa, lecz nie można było rozwiązać tego problemu, ponieważ Stefania mieszkała w Domu Opieki. Poradziliśmy przeprowadzkę lub dostarczanie wody z zewnątrz, lecz okazało się to niemożliwe. Mimo że sytuacja wydawała się beznadziejna, pacjentka poddała się kuracji oczyszczania nerek i programowi eliminacji pasożytów. Zmieniła też metalowe oprawki okularów i zegarek na plastikowe. Zabiegi te poprawiły jej stan na tyle, że mogła już nosić elastyczne rajtuzy i pas, co wspomogło kondycję ciała. Wyniki zachęciły ją do zastosowania programu oczyszczania wątroby. W czasie kuracji pacjentka odczuwała bóle głowy, lecz natychmiast po jej zakończeniu mieściła się w elastycznych pończochach o mniejszym rozmiarze. Po sześciu miesiącach od początku leczenia jej nogi odzyskały kształt na tyle, że nie obawiała się nosić sukienek.

 

Umów się z nami na konsultacje i badanie