Bolące stawy, ścięgna i kości
Ostatnie badania potwierdzają, że 9/10 polaków ma problem z bólem stawów i kości…
Jeśli dosięgnęły Cię objawy takie jak problemy z poruszaniem się, ból kolan lub kręgosłupa, poranna sztywność kończyn, może to oznaczać, że nadszedł czas, abyś zainteresował się stanem własnych stawów. Te przykre i bolesne dolegliwości mogą bowiem nie tylko utrudniać Ci codzienne życie, ale nawet prowadzić do groźnych chorób.
Bóle stawów zwykle są efektem rozwijającej się choroby reumatycznej, potocznie nazywanej reumatyzmem. Pod tym doskonale znanym określeniem kryje się jednak ponad 100 schorzeń. Mimo że różnią się sposobem leczenia, przyczynami które je wywołują oraz objawami łączy je jedno – im wcześniej się je poprawnie zdiagnozuje, tym większe są szanse na pełne wyleczenie i prowadzenie w pełni samodzielnego życia.
Aby móc cieszyć się odpowiednim stanem stawów powinno się zwrócić uwagę na odpowiednią profilaktykę. Kwestią kluczową jest tu zdrowa dieta dopasowana do potrzeb Twojego organizmu, a także aktywność fizyczna. Dopełnieniem zdrowej i bogatej diety są suplementy oraz preparaty multiwitaminowe. Podstawową kwestią jest ich mądry wybór – powinny być to produkty najwyższej jakości, powstające wyłącznie z naturalnych składników.
Z chorobami stawów można skutecznie walczyć, a odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone nie zostawią w naszym organizmie dużego spustoszenia. W wielu przypadkach wystarczy zmienić styl życia, ograniczyć używki takie jak kawa, która wypłukuje magnez i fosfor oraz regularnie zażywać wspomniane już suplementy diety skomponowane tak, by jak najlepiej wspomagać nasz układ ruchu. Mądrze skomponowne suplementy, których zadaniem jest wspomaganie regeneracji kości są bogate w glukozaminę i chondroitynę – substancje budulcowe, dzięki którym możemy zachować dobry stan chrząstki stawowej i odpowiedni zapas mazi w stawach. Naturalnie występują one w ścięgnach, więzadłach i stawach pozytywnie wpływając na ich sprawność a także wytrzymałość.
Kolejnym ważnym składnikiem skutecznego suplementu powinien być kolagen w postaci niezdenaturyzowanej, bowiem właśnie taki bierze udział w procesie odtwarzania chrząstki, zapewniając jej elastyczność i zapobiegając jej niszczeniu. Dla odpowiedniej syntezy tkanki łącznej, z której zbudowane są stawy, jest również witamina C i D, te bowiem umożliwiają absorpcję wapnia i fosforu przez organizm. Są to główne choć oczywiście nie jedyne składniki odpowiednio skomponowanych suplementów. Aby skutecznie chronić nasz układ ruchu należy zadbać nie tylko o odpowiednią suplementację, ale również zmienić tryb życia na bardziej aktywny oraz postarać się zmniejszyć wagę ciała, co spowoduje, że znacznie go odciążymy.
Popularne zapalenie stawów to termin określający wiele schorzeń stawów i kości, lekarze rozróżniają ponad 200 ich typów. Jednak jako dwa najważniejsze wymieniane są zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów, na dalszych miejscach wymieniane są m.in. dna moczanowa czyli artretyzm, toczeń oraz zespół Reitera nazywany reaktywnym zapaleniem stawów.
Mimo że nie możemy jednoznacznie wskazać na przyczynę powstawania tych schorzeń, są teorie mówiące, że do ich źródeł może należeć otyłość, obciążenia dziedziczne, przebyte urazy lub długie wykonywanie tych samych monotonnych ruchów.
Najczęściej spotykaną chorobą układu ruchu bez wątpienia jest RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Na tę chorobę cierpi ponad 21 milionów ludzi na całym świecie, a w samej Polsce jest to ok. 400 tysięcy, z czego dwie trzecie stanowią kobiety. Pokutuje przekonanie, że jest to choroba, która dotyka wyłącznie ludzi starszych, jednak okazuje się, że coraz większą liczbę zachorowań odnotowuje się wśród osób w przedziale wiekowym pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Ocenia się, że w Polsce już po 2 latach od rozpoznania co trzeci pacjent nie jest zdolny do pracy, a przeciętna długość życia osoby chorej na RZS jest krótsza o 3-7 lat, natomiast pacjenci z ciężkim reumatoidalnym zapaleniem stawów mogą żyć krócej nawet o 10-15 lat. Przebieg choroby jest niezwykle trudny do przewidzenia, mówi się nawet, że ilu chorych, tyle postaci RZS. Leczenie jest o tyle trudne, że reumatoidalne zapalenie stawów uznane jest za przewlekłą chorobę autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny organizmu nieprawidłowo rozpoznaje własne tkanki jako obce. Choroba przebiega okresami zaostrzeń oraz remisji. Atakuje ona cały organizm i niejednokrotnie prowadzi do inwalidztwa lub nawet śmierci. Największy ubytek sprawności odnotowuje już podczas dwóch pierwszych lat od rozpoznania choroby.
Skuteczne leczenie wymaga przede wszystkim ingerencji w układ odpornościowy. Podstawowym celem jest natomiast jak najdłuższe utrzymanie pacjenta w okresie remisji. Ogromną rolę w leczeniu odgrywa także moment rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Im później rozpoznana choroba, tym trudniej bowiem ją w pełni wyleczyć, a zmiany powstające w stanach mogą być już nieodwracalne.
Kolejna szczególnie często spotykana choroba stawów to zwyrodnienie zwane również artrozą, czyli przedwczesne zużycie chrząstki, a w miarę upływu czasu również pozostałych elementów stawu – kości, ścięgien, więzadeł i błony maziowej. Artroza obejmuje wszystkie tkanki i prowadzi do rozmiękania, ubytku chrząstki stawowej, stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, tworzenia osteofitów i pseudotorbieli. Choroba ta spotyka przede wszystkim osoby w starszym i średnim wieku, nie można jednak jej wykluczać w młodszych grupach wiekowych. Szacuje się, że artroza dotyka już blisko 4% osób w wieku 18-24 lat i aż 85% w najstarszej grupie wiekowej 75-79 lat przez co została uznana za chorobę cywilizacyjną. Artroza rozwija się latami, początkowo nie dając żadnych objawów. Później możemy się natomiast spotkać z bardzo silnym bólem stawów, sztywnością i obrzękiem, które uniemożliwiają wykonywanie nawet najprostszych czynności. Blisko połowa chorych traci nie tylko możliwość aktywności zawodowej ale również samodzielnego funkcjonowania. Niepełna znajomość czynników wywołujących artrozę powoduje, że jej leczenie w pierwotnej fazie polega jedynie na zwalczaniu objawów choroby, przede wszystkim zaś zmniejszania bólu. W schorzeniu wtórnym bardzo duże znaczenie odgrywa postępowanie profilaktyczne, które może znacznie zminimalizować ryzyko zmian zwyrodnieniowych lub zmniejszyć tempo ich rozwoju.
Objawy RZS można podzielić na stawowe, pozastawowe i ogólne.
- Stawowe objawy RZS to przede wszystkim: ból, obrzęk, uczucie porannej sztywności
W okresie zaostrzenia choroby, stawy są obrzęknięte i bardzo bolesne przy poruszaniu, dotykaniu jak i w spoczynku. Skóra nad chorymi miejscami jest zaczerwieniona i cieplejsza niż nad miejscami zdrowymi. Charakterystyczne jest również uczucie porannej sztywności polegające na trudności pełnego rozprostowania czy zgięcia zajętego chorobą stawu. - Pozastawowe objawy RZS:
W przebiegu RZS mogą występować także objawy ze strony innych narządów lub układów, np. skóry, serca i naczyń, płuc, nerek, układu nerwowego. Objawy ze strony przewodu pokarmowego są najczęściej powikłaniami agresywnego leczenia farmakologicznego. - Objawy ogólne:
Jednym z najczęściej spotykanych ogólnych objawów aktywnej postaci choroby jest gorączka lub stany podgorączkowe, wynikające z zapalenia, obejmującego cały organizm. Pacjenci często odczuwają zmęczenie i mają zmniejszoną zdolność do podejmowania wysiłku.
Chorobom stawów często towarzyszą również inne objawy takie jak chociażby:
– uczucie głębokiego zmęczenia
– utrata apetytu i spadek wagi
– utrzymujący się stan podgorączkowy, gorączka, zwiększona potliwość w ciągu nocy
– sztywność układu ruchu
Autor: dr. Piotr Kardasz - www.facebook.com/drPiotrKardasz