Artretyzm – najczęstsza choroba reumatyczna na świecie
Klinicznie rozpoznaje się dwa rodzaje artretyzmu – zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów, czyli gościec przewlekły postępujący. Przy zapaleniu kości i stawów mamy do czynienia z bakteriami, które pozostają w złogach i atakują stawy. W przypadku zapalenia reumatoidalnego, bakterie pochodzą od pasożytów, których zarodki rezydują w tych stawach. Są to typowe, małe obleńce składające jaja w mikroskopijne otoczki łatwo wędrujące w krwiobiegu.
Istnieją cztery pospolite rodzaje obleńców, czyli robaków obłych: glisty, tęgoryjce, węgorki i włosienie. Normalnie ich cykl życiowy kieruje je do płuc, lecz u niektórych ludzi migrują one do innych narządów, włączając w to mózg, mięśnie oraz stawy. Wyjaśnienie tego faktu wymaga dalszych badań. Naturopaci twierdzą, że w tkankach organizmu gromadzą się toksyny, takie jak rtęć, tal, kadm, ołów i rozpuszczalniki, które obniżają odporność i pozwalają mikroskopijnym larwom rezydować w tych nietypowych miejscach. Kiedy już raz szlak do tych organów zostanie „przetarty”, inne polutanty oraz pasożyty wraz z bakteriami i wirusami zaczynają z niego korzystać.
Zapalenie stawów
W przypadku bólu stawów usunięcie bakterii za pomocą ziół i elektroniki jest proste,a codzienne poddawanie się zabiegowi powinno stopniowo zlikwidować dolegliwość.
Jeśli ból wciąż się utrzymuje, prawdopodobnie istnieje stałe źródło infekcji bakteryjnej. Najczęstszym źródłem infekcji gronkowcami i paciorkowcami są niewielkie ropnie zębodołowe umiejscowione w okolicy kanałów zębowych, dawnych ekstrakcji bądź wypełnień amalgamatowych. Oczyszczenie u dentysty może przynieść natychmiastową ulgę, choć nie zawsze. Wynika to z faktu, że gronkowce i paciorkowce są tak rozpowszechnionymi i wszechobecnymi mikrobami, iż mogą pochodzić nie tylko z infekcji zębowych, ale też z kamieni żółciowych, nerkowych oraz różnych pasożytów.
Właściwe leczenie artretyzmu polega na kompletnym, kompleksowym poprawieniu kondycji organizmu: oczyszczeniu diety, ciała a także środowiska. Należy zacząć od ziołowego programu przeciw pasożytom, warto także skorzystać z terapii elektronicznych. Po tym należy zastosować oczyszczenie nerek, a następnie oczyszczanie wątroby. Jeśli przeoczysz któryś z polutantów, szczególnie azbest i włókno szklane, z pewnością odłożą się w stawach, otworzą powtórnie drogę dla bakterii: ból powróci. Złogi w stawach zawierają dużą ilość fosforanów połączonych z wapniem. Wapń ten pochodzi z kości, takich jak podstawa kręgosłupa czy nadgarstek, które osłabiają się wskutek jego utraty. Dochodzi do niej w wyniku neutralizacji nadmiaru fosforanów zawartych w diecie. Należy więc zmniejszyć spożycie fosforanów (mięsa, zbóż, gazowanej wody mineralnej) o połowę, uzupełniając dietę rybami, mlekiem, warzywami, owocami oraz pić trzy szklanki mleka dziennie. W przypadku alergii na mleko przeprowadź kilkakrotne oczyszczanie wątroby. Zastosuj środki wspomagające przyswajanie mleka, używaj mleka do gotowania i pieczenia.
Ani biały ani żółty ser nie zastąpi mleka, ponieważ wapń pozostał w serwatce. Nabiał musi być gotowany przed spożyciem i nie powinien zawierać mniej niż 2% tłuszczu. Do wchłaniania wapnia potrzebna jest żółć, a chude mleko nie zdąży uaktywnić pracy woreczka żółciowego w czasie posiłku. Jeśli nie jadłeś dotąd produktów mlecznych, zacznij wprowadzać mleko stopniowo, dochodząc z czasem do wymaganych trzech szklanek dziennie.
Zapalenie stawów na tle reumatycznym
Kiedy w stawach oprócz bólu wywiązuje się stan zapalny i opuchlizna, mówimy o reumatoidalnym zapaleniu stawów lub gośćcu przewlekłym postępującym. Dodatkowo test krwi może wykazać obecność „czynnika reumatoidalnego”. W takim przypadku istnieje podejrzenie, że stawy zaatakowały drobne, pospolite robaki obłe. Należą do nich glisty, włosienie, węgorki i Ancylostoma. Ich jajeczka znajdują się dosłownie wszędzie: w kurzu, odpadkach i brudzie za paznokciami, a także w odchodach.
Podstawową obroną przed nimi jest zachowanie higieny. Należy moczyć paznokcie w spirytusie po praniu lub zmianie pieluch, i nigdy, ale to nigdy nie dopuszczać do „hodowania” długich paznokci przez któregokolwiek z domowników. Jeśli nie da się utrzymać takiej dyscypliny, nie pozwól posiadaczowi takich „szponów” przyrządzać posiłków, chyba że w rękawiczkach. Nawet jeśli ta osoba nie wykazuje jeszcze objawów chorobowych, zagrożenie z jej strony jest realne.
Zwierzęta przebywające w domu powinny zostać poddane kuracji ziołowej przeciwko robakom. Zwierzę wyprowadzane na dwór szybko sprowadzi robaki z powrotem do domu (nawet następnego dnia). Najlepiej w ogóle zrezygnować z trzymania zwierząt domowych.
Przeprowadź kontrolę uzębienia i wykonaj oczyszczanie zębów, następnie oczyszczanie nerek i w końcu wątroby. Szybką poprawę zdrowia i ulgę można uzyskać już po przeprowadzeniu elektronicznego usuwania patogenów, ale rozsądnie jest zastosować wszystkie opisane procedury zdrowotne.
Zmień sposób odżywiania. Zredukuj fosforany, pij przegotowane mleko aby odzyskać wapń. Zacznij jeść ryby zamiast mięsa, pij więcej wody, nie pij napojów gazowanych i sztucznie barwionych, wyeliminuj z diety żywność wysoko przetworzoną (toksyczną). Stosuj nietoksyczne produkty sanitarne oraz kosmetyczne – jednym słowem staraj się prowadzić dom wolny od zanieczyszczeń przemysłowych. Zażywaj zioła przeciw pasożytom i przeprowadzaj regularny elektroniczne oczyszczanie. Utrzymuj kurację oczyszczająca nerki przez 3-6 tygodni i powtarzaj tygodniową sesję co kilka miesięcy, aby usunąć złogi, które mogą odkładać się w chorych stawach. Kolana są najczęściej dotknięte reumatoidalnym zapaleniem stawów, a ich stan w dużym stopniu zależy od kondycji nerek. Reasumując, postępuj tak, jak w przypadku zapalenia kości i stawów, kładąc nacisk na eliminację wskazanych pasożytów.
Alergiczne zapalenie stawów
Za najważniejszą toksynę atakującą kolana uważa się piperynę, która występuje w czarnym i białym pieprzu (nie w pieprzu cayenne). Rodzina roślin psiankowatych, do której zaliczają się pomidory, ziemniaki, bakłażany i tytoń, również ma swojego typowego „alergena” powodującego ból stawów. Jeszcze dwa związki mogą wywołać bóle o charakterze artretycznym: są nimi kwas hipurowy i olejek fenylogorczyczny (izocyjanian fenylu – phenyl isothiocyanate – PIT) Organizm wytwarza dziennie do 1 g kwasu hipurowego, będącego produktem rozkładu kwasu benzoesowego w wątrobie. Wiele owoców zawiera kwas benzoesowy, a przez konsumpcję napojów i ciast, które zawierają ten konserwant, zwiększamy jego pobór nawet czterokrotnie. Tak naprawdę, jest to „naturalny” środek konserwujący, jednak każda wchłonięta ilość musi zostać zneutralizowana przez wątrobę, inaczej może dojść do jego kumulacji. W takich przypadkach nerki nie są w stanie poradzić sobie z nadmiarem kwasu hipurowego, więc odkłada się on w narządach. Podejrzewa się, że istnieje prosty mechanizm, który wyjaśnia działanie wyzwalające ból: cząsteczki kwasu mogą blokować kanały przewodzące komórek, otwierając ich wejścia dla bakterii i wirusów.
Dodatkowo niektóre bakterie upodobały sobie właśnie kwas hipurowy jako pożywkę. Możliwe, że kwas ten potrafi wywoływać ból bez udziału mikrobów, lecz wymaga to potwierdzenia w dalszych badaniach. Dla osób z chronicznym bólem najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby niespożywanie produktów żywnościowych konserwowanych kwasem benzoesowym lub benzoesanem.
Olejek fenylogorczyczny to związek chemiczny spotykany przede wszystkim w kurczakach, jajkach, kapuście i grochu. Substancja ta występuje również w organizmie, biorąc udział w wątrobowym metabolizmie żywności zawierającej cyjanki. Wiele warzyw, zwłaszcza rodzina kapustnych, wykorzystuje cyjanki do obrony przed owadami, chorobami, gąsienicami.
Wątroba może potrzebować całego tygodnia zanim zneutralizuje posiłek ,,naszpikowany” cyjankami, a w międzyczasie poziom olejku fenylogorczycznego w ustroju wzrasta. Jako związek o wysokiej reaktywności, to właśnie on jest ogólnym substratem reakcji z aminokwasami zwanej rozkładem Edmana. Nasz organizm jest probówką chemiczną, dostarczającą aminokwasy, a skoro wszystkie organy są ich dostawcą, nic dziwnego, że mogą wchodzić w reakcje z PIT-em, powodując wielorakie odczyny alergiczne i ból.
W przypadku jakichkolwiek dolegliwości artretycznych należy odstawić produkty o wysokiej zawartości PIT-u i oczyścić wątrobę, aż do wyeliminowania ryzyka potencjalnych alergii. Umożliwi to wątrobie skuteczną detoksykację cyjanków w rozsądnym czasie, tak by można je było bezpiecznie wchłaniać: produkty te mają przecież wartości odżywcze.
Istnieje niezliczona ilość ziół i sposobów leczenia zapalenia stawów, które likwidują pasożyty, bakterie i robaki, bądź pomagają w metabolizowaniu kwasu hipurowego oraz PIT-u. Pomóc może również homeopatia, masaże, zabiegi termiczne i elektroniczne. Skoro więc istnieje tyle efektywnych kuracji sięgających odległej przeszłości, dlaczego żadna z nich nie przynosi trwałych efektów? Odpowiedź jest prosta: pospolite pasożyty są wszechobecne, poziom higieny nie zawsze najlepszy, a nasz cywilizowany styl życia prowadzi do powstawania szkodliwych złogów, w których kumulują się bakterie. Jednakże wiedząc o tym, możesz powstrzymać ból, usunąć przyczyny i zostać jednym z tych, którym udało się wyzdrowieć.